Rijeka - arhitektura i grad: Guvernerova palača - simbol moći

Rijeka - arhitektura i grad: Guvernerova palača - simbol moći

S01E02 - Rijeka moje mladosti

18.6. 15:13
HRT International
27 minuta

Druga epizoda počinje s pričom koju malo tko zna - u Rijeci je, naime, 1957. godine, u podrumu jedne zgrade u centru grada, otvoren ”ples s ploča” - riječ je, zapravo, o pravom disko-klubu, samo što takav naziv tada još nigdje nije postojao, pa se ni ovaj prostor nije formalno tako nazivao. Međutim, taj je riječki ”ples s ploča”, tj. disko-klub, bio prvi u srednjoj i (jugo)istočnoj Europi! Ali, Rijeka nije bila prva samo u tome. Početkom 1960-ih ovdje, među riječkim srednjoškolcima, nastaje i prvi rock-sastav u tadašnjoj državi - Uragani - koji je ubrzo dobio i svojeg stalnog pratećeg fotografa, dakako, vršnjaka. Zahvaljujući njemu, danas imamo pregšt vrijednih fotografija koje svjedoče upravo o tim zbivanjima i vremenima. Bendove je trebalo i snimati, pa se to obavljalo u studiju Radio Rijeke, ali noću - što zbog toga jer je tada prostor bio slobodan, ali još više zbog toga što se to radilo potajice, radi loše slike u javnosti koju su ti momci imali zbog duge kose. Da su umjesto momaka to bile cure, vjerojatno ne bi imale problema s dužinom kose, ali bi pak, kao djevojke koje sviraju rock, vjerojatno imale sasvim drukčijih problema - koje su sa svojim ocem zaista i imale dvije sestre, članice prvog riječkog ženskog benda Sirene... Istraživač i narator: Velid Đekić Glavni snimatelj i direktor fotografije: Dušan Vugrinec Autor originalne glazbe: Igor Kožić

Dodatne informacije

O emisiji

Kapitalne građevine grada Rijeke vizionarska su arhitektonska ostvarenja, svjedoci financijske snage i ukusa društva. One čine sliku grada, svojedobnog industrijskog, pomorskog i kulturnog središta u kojem su djelovali mađarski, austrijski, talijanski i hrvatski arhitekti. Serija nas vodi u Guvernerovu palaču, Teatro Fenice, Riječki i Sušački neboder, kompleks stambenih nebodera na Podmurvicama te u Muzej moderne i suvremene umjetnosti.
Guvernerovu palaču, najraskošniju historicističku riječku građevinu, izgradio je mađarski arhitekt Alajos Haussmann potkraj 19. stoljeća, u doba kada je Rijeka bila pod izravnom upravom Ugarske. Monumentalno i reprezentativno zdanje smješteno iznad grada simbol je ugarske moći, radni i stambeni prostor najvažnijeg stanovnika, guvernera, koji je bio na čelu Kraljevskoga gubernija za Rijeku i Hrvatsko primorje.