Romano Bolković - 1 na 1: Pastor Vatroslav Župančić (talk show)

Romano Bolković - 1 na 1: Pastor Vatroslav Župančić (talk show)

28.12. 03:10
HRT 4
50 minuta

Pastor Vatroslav Župančić rođen je u Zapadnoj Njemačkoj u obitelji hrvatskih ”gastarbajtera”. Srednju školu završio je u Zagrebu. Kao mladić bio je sudionik Domovinskog rata. S 23 godine doživljava kršćansko obraćenje, te se priključuje Evanđeoskoj crkvi. Nakon teoloških studija magistrirao je povijest na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu s temom ”Njemačka evangelička crkva u Hrvatskoj”, pod mentorstvom pokojnog profesora Ive Banca. Studirao je u Njemačkoj (Tübingen), gdje je više godina djelovao kao pastor u službi Evangelisch methodistische Kirche, a predavao je na raznim teološkim učilištima. Poslije povratka u Hrvatsku revitalizirao je rad Evangeličke metodističke crkve u Hrvatskoj, čiji je senior od 2023. Uz pastoralno, područje njegova djelovanja vezano je uz povijest protestantizma među Hrvatima i predsjednik je Hrvatske protestantske konferencije. Doktorand je povijesti zadnje godine na Hrvatskom katoličkom sveučilištu. Oženjen je i otac dvoje tinejdžera. S paterom Vatroslavom Župančićem razgovaramo o doprinosu protestantizma kulturi adventa i Božića, o Božiću kao vjerskom blagdanu koji je postao obiteljski, o tome odakle jelka i adventski vijenac kao božićna dekoracija, odakle adventski kalendar i blagdansko pjevanje, o trivijalizaciji Božića, o evangeličko metodističkoj crkvi, o povijesti metodizma i njegovim teološkim karakteristikama, kakva je sadašnjost evangeličkog metodizma u svijetu i u nas, o povijesti protestantizma u našim krajevima, zašto mi kao narod premalo vrednujemo našu protestantsku baštinu, o povijesti njemačkih evangelika na hrvatskom prostoru, o stanju kršćanskih crkava u RH, koji su današnji društveni, kulturni i ideološki izazovi pred kršćanima i crkvama, nedostaje li Hrvatskoj stvarnog ekumenskog dijaloga, nude li programi poput tzv. građanskog odgoja sadržaje koji su upravo suprotni od tradicionalne i i građanske kulture našeg naroda, te o pomoći progonjenim kršćanima u svijetu.

Dodatne informacije
Snimi

O emisiji

Pastor Vatroslav Župančić rođen je u Zapadnoj Njemačkoj u obitelji hrvatskih ”gastarbajtera”. Srednju školu završio je u Zagrebu. Kao mladić bio je sudionik Domovinskog rata. S 23 godine doživljava kršćansko obraćenje, te se priključuje Evanđeoskoj crkvi. Nakon teoloških studija magistrirao je povijest na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu s temom ”Njemačka evangelička crkva u Hrvatskoj”, pod mentorstvom pokojnog profesora Ive Banca. Studirao je u Njemačkoj (Tübingen), gdje je više godina djelovao kao pastor u službi Evangelisch methodistische Kirche, a predavao je na raznim teološkim učilištima.
Poslije povratka u Hrvatsku revitalizirao je rad Evangeličke metodističke crkve u Hrvatskoj, čiji je senior od 2023. Uz pastoralno, područje njegova djelovanja vezano je uz povijest protestantizma među Hrvatima i predsjednik je Hrvatske protestantske konferencije. Doktorand je povijesti zadnje godine na Hrvatskom katoličkom sveučilištu. Oženjen je i otac dvoje tinejdžera.
S paterom Vatroslavom Župančićem razgovaramo o doprinosu protestantizma kulturi adventa i Božića, o Božiću kao vjerskom blagdanu koji je postao obiteljski, o tome odakle jelka i adventski vijenac kao božićna dekoracija, odakle adventski kalendar i blagdansko pjevanje, o trivijalizaciji Božića, o evangeličko metodističkoj crkvi, o povijesti metodizma i njegovim teološkim karakteristikama, kakva je sadašnjost evangeličkog metodizma u svijetu i u nas, o povijesti protestantizma u našim krajevima, zašto mi kao narod premalo vrednujemo našu protestantsku baštinu, o povijesti njemačkih evangelika na hrvatskom prostoru, o stanju kršćanskih crkava u RH, koji su današnji društveni, kulturni i ideološki izazovi pred kršćanima i crkvama, nedostaje li Hrvatskoj stvarnog ekumenskog dijaloga, nude li programi poput tzv. građanskog odgoja sadržaje koji su upravo suprotni od tradicionalne i i građanske kulture našeg naroda, te o pomoći progonjenim kršćanima u svijetu.