Rijeka - arhitektura i grad: Guvernerova palača - simbol moći

Rijeka - arhitektura i grad: Guvernerova palača - simbol moći

S01E01 - Episode 1

8.5. 20:40
HRT 3
29 minutes

Prva epizoda ove sedmodijelne serije o glazbenoj i društvenoj povijesti Rijeke počinje neposrednim poraćem, odmah po završetku Drugog svjetskog rata. Grad je još bio u ruševinama, a zabave i plesovi po hotelima i drugim ugostiteljskim prostorima već su krenuli, budući da su ih ljudi bili željni. Ta, druga polovica 1940-ih, kao i sljedeće, 1950-e, vrijeme su popularnih milozvučnih šlagera, na koje je velik utjecaj imao poznati talijanski glazbeni festival u San Remu. Hrvatski prepjevi njegovih hitova izvodili su se već sljedećeg jutra u programu Radio Rijeke, koja je imala svoj revijski orkestar i vrsne glazbenike. Jedno od poznatih glazbenih imena Rijeke i Kvarnera tog vremena bio je pjevač Bruno Petrali, kojem je jednog dana radijski urednik i autor Mario Kinel pokazao Robićevu pjesmu ”Samo jednom se ljubi”, za koju je napisao tekst i upitao ga što misli o njoj. Završilo je tako da ju je Petrali počeo javno izvoditi i prije negoli je snimljena... Međutim, priča o tom vremenu tu ne prestaje - šlagerima, uljuljkanima na lovorikama popularnosti početkom i sredinom ’50-ih, odjednom stiže ozbiljna ugroza; u Rijeku je donose američki mornari, a zove se - rock’n’roll!

More information

Episodes

Season 1
Available in 2 days
S01E03

Rijeka - arhitektura i grad

22.5. 20:45, HRT 3, 25 minutes

Rijeka - arhitektura i grad

Rijeka - višekulturni grad, mjesto suživota različitih naroda iz srednje, istočne i zapadne Europe, nakon Prvog svjetskog rata proživljava veliku traumu. Podijeljen je između dviju država u dva grada - na talijansku Rijeku i jugoslavenski, odnosno hrvatski, Sušak koji se dalje zasebno izgrađuju. Krajem 1930-ih godina, u oba grada gotovo istodobno, niču dva nebodera. Iako imaju različite investitore i programe, oba zdanja materijaliziraju ambiciju i moć - gospodarsku i tehnološku, dvije države, dva društva.

About show

Kapitalne građevine grada Rijeke vizionarska su arhitektonska ostvarenja, svjedoci financijske snage i ukusa društva. One čine sliku grada, svojedobnog industrijskog, pomorskog i kulturnog središta u kojem su djelovali mađarski, austrijski, talijanski i hrvatski arhitekti. Serija nas vodi u Guvernerovu palaču, Teatro Fenice, Riječki i Sušački neboder, kompleks stambenih nebodera na Podmurvicama te u Muzej moderne i suvremene umjetnosti.
Guvernerovu palaču, najraskošniju historicističku riječku građevinu, izgradio je mađarski arhitekt Alajos Haussmann potkraj 19. stoljeća, u doba kada je Rijeka bila pod izravnom upravom Ugarske. Monumentalno i reprezentativno zdanje smješteno iznad grada simbol je ugarske moći, radni i stambeni prostor najvažnijeg stanovnika, guvernera, koji je bio na čelu Kraljevskoga gubernija za Rijeku i Hrvatsko primorje.