Primati: Zaštita primata (dokumentarna serija)
S01E02 - Primati (Obitelj je sve)
Za primate obitelj je važna. Među svim životinjskim skupinama na svijetu primati imaju najsloženiji društveni život. Od sumračnih lišćarskih majmuna koji se nadmeću u čuvanju mladunaca do gibona koji s prijateljima uče akrobacije među krošnjama stabala, prijatelji i obitelj u središtu su života primata. U Amazoniji upoznajemo ženku starješinu majmuna pauka, koja svoj čopor vodi do jedinstvenog izvora hrane: vodenih biljaka koje su poplavne bujice donijele na dohvat ruke. Pokazuje im kako se, služeći se svojim izvanrednim repovima kao sigurnosnom užadi, mogu pogostiti tom inače nedostupnom blagodati. Na Šri Lanki susrećemo bizarnog vitkog lorisa u najkrupnijem planu kojim je ta vrsta ikad snimljena. U atlantskim šumama Brazila promatramo dan u životu najpožrtvovnijeg oca među svim primatima. Omaleni mužjak zlatoglavog lavovskog tamarina čuvar je, navigator i, po potrebi, taksi-služba za svoje zahtjevno potomstvo. S obitelji dolazi i hijerarhija, a oni na vrhu stalno su ugroženi. Za hanumanovog langura prekrivenog ožiljcima iz bitke napad je najbolji oblik obrane kada njegovu čoporu zaprijeti skupina samaca. U Maroku stari mužjak berberskog makaka mora pronaći nove prijatelje s kojima će se grliti kad mu zaprijete niske temperature i nagle snježne oluje. To je naša životinjska obitelj, ali imamo još toliko toga naučiti o njoj. Godine 2017. objavljena je vijest o novoj vrsti primata, tapanulijskom orangutanu, a mi dijelimo neke od prvih dirljivih slika majke i dojenčeta. Već su među najugroženijim čovjekolikim majmunima na svijetu. To je konačni portret naše najbliže rodbine, u ključnom trenutku. Fascinantno društveno ponašanje, nove vrste i nezaboravni likovi. Upoznajte primate u njihovim najdruštvenijim trenucima.
Dodatne informacijeEpizode
Season 1Primati: Zaštita primata (dokumentarna serija)
Danas više nego polovici primata na svjetsku prijeti izumiranje. Našu pomoć trebaju sada. Upoznajte znanstvenike koji donose revolucionarna otkrića o ovoj iznimnoj životinjskoj obitelji i požrtvovne ljude koji se posebno trude zaštititi njihovu budućnost. Primate možemo zaštititi samo istinski ih razumijevajući. Istraživačica dr. Cat Hobaiter provela je 13 godina proučavajući čimpanze u džunglama Ugande. Fascinirana je njihovom komunikacijom i, snimivši tisuće sati materijala, otkrila je da naši najbliži rođaci imaju tajni jezik. Na istočnoj obali Tajlanda dr. Amanda Tan otkriva nešto rijetko u životinjskom carstvu: upotrebu oruđa. Populacija dugorepih makaka već se generacijama služi oruđem za prikupljanje školjaka. U Brazilu, istraživačica Vedrana Šlipogor pušta videosnimke nekim od najsitnijih majmuna na svijetu - običnim marmozetima - nastojeći shvatiti suptilnosti u osobnosti primata. Na Madagaskaru bi bespilotne letjelice opremljene termovizijskim kamerama mogle biti ključ za zaštitu nekih od najtajnovitijih lemura na svijetu. A u prašumama Tanzanije svjedočimo trenutku kad je primatolog dr. Russell Mittermeier postao prva osoba koja je vidjela svaku vrstu primata na svijetu.
O emisiji
Danas više nego polovici primata na svjetsku prijeti izumiranje. Našu pomoć trebaju sada. Upoznajte znanstvenike koji donose revolucionarna otkrića o ovoj iznimnoj životinjskoj obitelji i požrtvovne ljude koji se posebno trude zaštititi njihovu budućnost.Primate možemo zaštititi samo istinski ih razumijevajući. Istraživačica dr. Cat Hobaiter provela je 13 godina proučavajući čimpanze u džunglama Ugande. Fascinirana je njihovom komunikacijom i, snimivši tisuće sati materijala, otkrila je da naši najbliži rođaci imaju tajni jezik.Na istočnoj obali Tajlanda dr. Amanda Tan otkriva nešto rijetko u životinjskom carstvu: upotrebu oruđa. Populacija dugorepih makaka već se generacijama služi oruđem za prikupljanje školjaka. U Brazilu, istraživačica Vedrana Šlipogor pušta videosnimke nekim od najsitnijih majmuna na svijetu - običnim marmozetima - nastojeći shvatiti suptilnosti u osobnosti primata. Na Madagaskaru bi bespilotne letjelice opremljene termovizijskim kamerama mogle biti ključ za zaštitu nekih od najtajnovitijih lemura na svijetu. A u prašumama Tanzanije svjedočimo trenutku kad je primatolog dr. Russell Mittermeier postao prva osoba koja je vidjela svaku vrstu primata na svijetu.